Your browser does not support JavaScript!

بلاگ

کاربرد گلاوباکس در داروسازی

کاربرد گلاوباکس در داروسازی

اصطلاح 'Isolator' که در صنعت داروسازی استفاده می شود ، انواع مختلفی از تجهیزات را پوشش می‏دهد که اصلی ترین آن شامل گلاوباکس می‏شود. هدف اصلی این گروه از تجهیزات تأمین دقت برای کار با مواد خطرناک به صورت کامل ایمن می‏باشد. این دستگاه با تأمین یک محیط کنترل شده از نظر میکروبیولوژیکی شرایطی را فراهم میکند که در آن می توان عملیات آسپتیک را انجام داد.
اغلب در محفظه اصلی گلاوباکس از فشار داخلی منفی استفاده می کنند ولی برای پردازش آسپتیک از فشار مثبت محفظه گلاوباکس استفاده میشود. برای کمک به کنترل آزمایشات میکروبیولوژیکی می توان از یک فرآیند اسپورکش (sporicidal)، که معمولاً با استفاده از گازهای مختلف نیتروژن یا دی اکسید کربن انجام می شود، استفاده کرد. در برخی از محفظه‏های مقیاس بزرگ یک دهانه ایجاد می‏کنند که اغلب سوراخ ماوس یا آنتی چنبرنامیده می‏شود تا بدون آنکه آلودگی وارد گلاوباکس شود اجازه دهد محصولات داخل گلاوباکس خارج شوند. در مدلهای دیگرمحفظه اصلی گلاوباکس در تمام مراحل تولید، مهر و موم شده باقی می مانند و در طی فرایند آزمایشات هیچ یک از دربها باز نمیشوند.

فرایند آسپتیک برای تولید محصولات دارویی کاربرد دارد و استریلیزه بودن دارای اهمیت زیادی در این فرایند میباشد در واقع نیاز اصلی فرایند آسپتیک استریلیزه بودن محیط است. با کنترل میکروبیولوژیکی محفظه اصلی گلاوباکس، محیط کاملا استریلیزه میشود و فرایند آسپتیک براحتی قابل انجام میشود.
گلاوباکسها در مقایسه با اتاق تمیزهای متداول (clean room) دارای توسعه بیشتری هستند و موانعی که در اتاقهای تمیز هست در گلاوباکسها وجود ندارد. ازجمله اینکه مشکلات احتمالی که برای اپراتورها وجود داشت در گلاوباکس هیچ خطری اپراتور را تهدید نمیکند.

یکی دیگر از امکاناتی که گلاوباکس در مقایسه با اتاق تمیز دارد کاربرد بیشتر آن در سایزهای کوچک است. اتاق تمیز با ابعاد بزرگ جایش را با گلاوباکس کوچک با دو دستکش عوض میکند در ضمن اینکه محیطی کاملا ایزوله و پاک با درجه A در دسترس اپراتور قرار میگیرد. گلاوباکسهایی با سایز کوچک معمولا در داروخانه‏های بیمارستانها بکار میرود تا فرایند آسپتیک سریع و بدون خطا انجام گردد.

    • 19 آبان 1399

    • به این مطلب رای بدهید

    نظر شما درباره این مطلب