Your browser does not support JavaScript!

بلاگ

انواع انکوباتور و مقایسه آنها با یکدیگر

انواع انکوباتور و مقایسه آنها با یکدیگر

انکوباتور چیست؟

انکوباتور یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که محیط کشت های مولکولی را در آن نگهداری می کنند، تا بتوانند در شرایط مناسب رشد کنند. در واقع این وسیله قادر به فراهم آوردن، دما، رطوبت، اکسیژن و دی اکسید کربن مورد نیاز برای رشد انواع مختلفی از میکروارگانیسم هاست و همه این پارامترها را می توان قبل از جایگذاری محیط کشت در درون آن، تنظیم نمود. 
انواع انکوباتور با ویژگی های مختلفی توسط شرکت ها، تولید شده و به بازار عرضه می شود. انکوباتورهای مختلف، دارای کاربردهای متفاوتی می باشند که با توجه به امکاناتی که دارند برای فعالیت های متنوعی از آنها استفاده می شود. این دستگاه ها سالانه به وسیله شرکت های معتبر کالیبره می شوند که با استفاده از مایع مخصوص و ترمومتر، دمای آنها فیکس می شود و اگر مشکلی وجود داشته باشد، برطرف خواهد شد. انکوباتورها در انواع مختلف، پزشکی، آزمایشگاهی و صنعتی تولید می شوند. 


انواع انکوباتور

 

نیاز به انکوباتورهای مختلف در آزمایشگاه های زیست شناسی، آزمایشگاه های  سلولی مولکولی، آزمایشگاه های صنایع غذایی، آزمایشگاه های دارویی و غیره، یک نیاز اساسی است، بدون داشتن انکوباتور فعالیت های مهم این آزمایشگاه ها مختل می شود. 

از انکوباتورها در بخش نوزادان بیمارستان ها در جهت مراقبت از رشد نوزادان نارس استفاده می شود. این دستگاه قادر است که اکسیژن و رطوبت مورد نیاز برای رشد نوزادان را فراهم کند. دریچه ها و محفظه این نوع از انکوباتور شیشه ای است و نوزاد از درون آن قابل مشاهده است.

یک نوع از انکوباتورها در صنعت طیور قابل استفاده است که از آن برای فراهم کردن رشد جوجه ها در تخم مرغ ها استفاده می شود. 

در آزمایشگاه های میکروبی برای رشد انواع میکروارگانیسم ها از انکوباتور استفاده می شود. این نوع از انکوباتورها قادر هستند که پارامترهای تنظیم شده را تا چندین روز حفظ نمایند. 
هر فعالیتی نیاز به انکوباتور اختصاصی خود دارد که بتواند پارامترهای مورد نیاز آن رشته را داشته باشد. انکوباتورها در سایزها و ظرفیت های مختلف و همچنین با آپشن های متفاوتی در دسترس هستند و در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مقاله انواع انکوباتورها را به خواننده معرفی می کنیم تا ضمن آشنایی با آنها، با آگاهی کامل انکوباتور مورد نیاز خود را انتخاب نمایند. 


 
انکوباتورهای معمولی


این نوع از انکوباتورها بسیار ساده می باشند و استفاده از آنها در جهت افزایش دمایی بالاتر از دمای محیط است. این نوع انکوباتورها در انواع دیجیتالی و همچنین آنالوگ تولید و به بازار عرضه می شوند. این انکوباتورها قادر هستند که دمای 65 درجه سانتی گراد را نیز تامین نمایند و در مدل های رومیزی، ایستاده و همچنین مدل اتاق، ساخته می شوند. 


تفاوت انکوباتور آزمایشگاهی با انواع انکوباتورهای معمولی


همانطور که در متن بالا اشاره شد انکوباتور معمولی قادر است که دما را از دمای محیط بالاتر ببرد و می توان دمایی در محدوده 37 تا 65 درجه را با آن تنظیم نمود، ولی انکوباتورهای آزمایشگاهی مجهز به یخچال هستند که می توان دمای آنها را در محدوده منفی 5 درجه تا مثبت 25 درجه تنظیم نمود، در واقع این انکوباتورها به نوع یخچالدار معروف هستند که استفاده از آنها در آزمایشگاه های میکروبی و همچنین دارویی بسیار کاربردی می باشد.
دستگاه های معمولی مجهز به المنت های گرمایی می باشند در صورتی که دستگاه های یخچالدار علاوه بر المنت به کمپرسور نیز مجهز می باشند. یک نوع دیگر از انکوباتورهای آزمایشگاهی قادر هستند با انتشار گاز دی اکسید کربن، pH محیط را نیز تنظیم نمایند، در شرایطی که رطوبت دستگاه انکوباتور 95 درصد باشد، میزان دی اکسید کربن 5 درصد است. 
 


انکوباتورهای صنعتی


این نوع انکوباتورها را به نام ماشین های جوجه کشی شناخته شده اند که بیشتر در صنعت طیور مورد استفاده قرار می گیرند و از اولین انکوباتور هایی هستند که تولید شده و قادر هستند تخم مرغ ها را بدون نیاز به وجود مرغ به جوجه تبدیل کنند، در واقع تمام شرایط محیطی را برای تخم مرغ ها به وجود می آورند تا به جوجه تبدیل شوند. انرژی این انکوباتورها از طریق نیروی الکتریکی تامین می شود. 


انکوباتورهای پزشکی


برخی از نوزادان بنا به شرایطی که برای آنها پیش می آید در سن کمتر از 37 هفته به دنیا می آیند که به این نوزادان، نارس گفته می شود. در این زمان، نوزاد برای ادامه زندگی باید تحت مراقبت قرار گیرد که علاوه بر تامین شرایط دمایی و رطوبت، از آلودگی های میکروبی به دور باشد، بنابراین استفاده از انکوباتور یک گزینه عالی برای نگهداری نوزاد است که در این رابطه به کار گرفته می شود. به دلیل اینکه سیستم ایمنی این نوزادان ضعیف می باشد و قادر به تنظیم دما و اکسیژن مورد نیاز خود نیستند، از انکوباتورها استفاده می شود که می توانند تمام شرایط را برای ادامه رشد نوزادان فراهم کنند. در واقع انکوباتورهای پزشکی شرایطی را ایجاد می کنند تا نوزاد بتواند به رشد کامل خود به دور از آلودگی های میکروبی برسد. 


 
انکوباتورهای آزمایشگاهی


این نوع انکوباتورها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که هر کدام از آنها کاربردهای متفاوتی دارند و از آنها در جهت کشت های سلولی و میکروبی استفاده می شود. انکوباتورهای دی اکسید کربن دار، انکوباتورهای یخچالدار، انکوباتورهای مرطوب و غیره از انواع انکوباتورهای آزمایشگاهی می باشند که استفاده از آنها بسیار رایج می باشد و متقاضیان فراوانی دارند که در زیر به شرح آنها پرداخته ایم.


انکوباتورهای استاندارد

این نوع از انکوباتورها استفاده های فراوانی دارند و در رشته های مختلفی از جمله، آزمایشگاه های بیولوژی و میکروبی در جهت کشت انواع سلول ها برای کارهای تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرند. 


انکوباتورهای یخچالدار

دمای آن را از منفی پنج درجه سانتی گراد تا مثبت 65 درجه سانتی گراد می توان تنظیم نمود و مورد استفاده قرار داد. کاربردهای گسترده ای در آزمایشگاه های میکروبی دارد و علاوه بر رشد محیط کشت ها، در جهت نگهداری سرم ها ی خونی و همچنین خشک کردن ظروف نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 
 


انکوباتورهای دی اکسید کربنی

این نوع از انکوباتورها با توجه به اینکه می توانند با انتشار گاز دی اکسید کربن، pH محیط را نیز تنظیم کنند، بسیار مورد استقبال قرار گرفته اند و طرفداران زیادی دارند. این دستگاه ها مجهز به یک محفظه هستند که حاوی بی کربنات سدیم است و با انتقال آن به داخل انکوباتور، pH درون آن را تامین می کند. 
انکوباتورهای شیکردار: این نوع از دستگاه ها دارای یک سیستم خنک کننده می باشند و همچنین محفظه درونی آنها مجهز به یک سیستم گرداننده است که در جهت مخلوط نمودن مایعات و محلول های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع انکوباتور برای محیط کشت های هوازی که برای رشد، نیاز به چرخش هوا دارند، استفاده می شود و همچنین قادر هستند که دما را به کمتر از دمای محیط برسانند.
 


انکوباتورهای مرطوب

قابلیت تنظیم رطوبت در داخل این دستگاه ها، آپشن دیگری است که علاوه بر تنظیم دما دارند. در محفظه انکوباتور آب مقطر وجود دارد که به راحتی رطوبت درون محفظه را تنظیم می کند. این انکوباتور قادر است که سیستم های گرمایی، سرمایی و رطوبت زایی را در درون محفظه برای محیط کشت ها تنظیم کند.
انواع انکوباتور از جمله تجهیزات آزمایشگاهی می باشند که وجود آنها در اکثر آزمایشگاه ها لازم می باشد و بدون داشتن آنها، امکان انجام بسیاری از فعالیت های آزمایشگاهی امکان پذیر نمی باشد. خرید انکوباتورها از نمایندگی های معتبر باعث می شود که شما با اطمینان یک دستگاه مجهز و اصل را در آزمایشگاه خود استفاده کنید. 
 


شرکت سیمرغ سعادت کاسپین

کارشناسان فروش شرکت جهت مشاوره و پاسخگویی به مشتریان برای راهنمایی یک خرید مطمئن به صورت تمام وقت در دسترس می باشند. همه مشتریان با مراجعه به سایت این شرکت می توانند، محصولات مورد نیاز خود را با جزئیات آنها مشاهده نمایند و سفارش های خود را ثبت نمایند. سفارشاتی که در سایت ثبت می شوند در سریعترین زمان ممکن برای مشتریان عزیز ارسال میگردد. با خرید لوازم مورد نیاز خود از این شرکت نسبت به با کیفیت بودن تمام قطعات آنها اطمینان حاصل کنید، همچنین متخصصین این شرکت در تعمیرات انکوباتور و گلاوباکس تجربه و مهارت بالایی دارند.

  • #انکوباتور
  • 17 شهریور 1400

  • به این مطلب رای بدهید

نظر شما درباره این مطلب